آلوار آلتو

آلوار آلتو

بیوگرافی:

هوگو آلوار هنریک آلتو متولد سال ۱۸۹۸در فنلاند است، وی در سال ۱۹۲۱ مدرک معماری اش را از انستیتو تکنولوژی هلسینکی دریافت نمود (این انستیتو بعدها به دانشگاه هسینکی ارتقا پیدا کرد و اکنون بخشی از دانشگاه آلتو است.)

کارهای ابتدایی او پیرو سبک غالب زمانش یعنی کلاسیک شمال اروپا بود، طی سفرهایی که در اواخر دهه ی ۱۹۲۰ و اوایل دهه ی ۱۹۳۰ به همراه همسر معمارش آینو ماریسو به اروپا داشتند با جدید ترین جریان مدرنیسم، سبک بین الملل، آشنا شد.کارکردگرایی محض، برای دوره ای طولانی در آثار آلتو دیده می شود. طراحی آسایشگاه پایمیو به عنوان سنگ بنای همین رویکرد او را در سطح بین المللی مطرح کرد.

از اواخردهه ی ۱۹۳۰ به بعد بیان معماری آلتو تغییر کرده و به استفاده از فرم های ارگانیک و مصالح طبیعی روی آورد. وی غالبا پاسخ سوالاتش را در طبیعت جست و جو می کرد، اگرچه پیرو سبک رمانتیک نبود. در سال های پس از ۱۹۵۰ فعالیت های او بیشتر بر طراحی ساختمان های عمومی متمرکز شد؛ از جمله طراحی تالار شهر سایاناتسالو(۱۹۵۲-۱۹۴۸)، انستیتو آموزش و پرورش یووسکیلا (۱۹۵۷-۱۹۵۱)، خانه ی فرهنگ هلسینکی(۱۹۵۶-۱۹۵۲) و...  . او در مقیاس شهری نیز طراحی دو مرکز شهر را در کارنامه ی خود دارد. از اوایل دهه ی  ۱۹۵۰ به بعد تمرکز آلتو به خارج از فنلاند معطوف گشت، و آثار شخصی و عمومی بسیاری از او در دنیا اجرا شد. اگر چه در سالهای آغازینِ حرفه ی خود، بسیار در حوزه ی تئوری و سخنرانی فعال بود، اما در سالهای آخر بیشتر به طراحی و اجرای ایده هایش پرداخت.

پروژه‌های مرتبط: