افشین فرزین

افشین فرزین

وب سایت: http://www.vavstudio.ir/

بیوگرافی:

«افشین فرزین» زاده‌ی سال 1354 در شهر شیراز است. او از دوران کودکی به طراحی و نقاشی علاقه­‌مند بود؛ در دوره­‌ی دبیرستان در رشته‌ی ریاضی و فیزیک تحصیل کرد. با‌توجه‌به علاقه‌اش به طراحی و نقاشی در سال 1372 رشته‌ی معماری را برای ادامه‌ی تحصیل برگزید و در دانشکده­‌ی معماری پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد. علی‌رغم ضعف نظام آموزشی، فضای باز اواخر دهه‌­ی 70 شمسی و تحولات اجتماعی آن دوران ازیک‌سو و مطالعات معماری فلسفی- از‌جمله درس‌گفتارهای «بابک احمدی» که در دانشگاه تهران برگزار می‌­شد - و نیز تجربه­‌ی معماری متأثر از «جواد حاتمی»، مدرس معماری در پردیس هنرهای زیبا از‌سوی‌دیگر، در شکل‌­گیری دیدگاه معماری وی بسیار اثرگذار بود. در انتهای دوران دانشجویی، یعنی در سال 1379، اولین پروژه‌­ی حرفه‌­ای خویش را در همکاری با «نیما جاویدی» آغاز نمود؛ این پروژه که طراحی یک ساختمان ویلایی در لواسانات بود، آغازگر مسیری شد که در بخش مهمی از پروژه‌­های حرفه­‌ای آتی دنبال گردید.

 

در سال 1382 وی به همراهی «امین تاج‌­سلیمان»، دفتر معماری«تاج - فرزین» را بنیان نهاد. همکاری مشترکی که در این دوران با «نادر تهرانی» از طریق «سهیلا بِسکی» و «سید رضا هاشمی» شکل گرفت، در تحول زبان حرفه‌­ای معماری­‌اش بسیار اثرگذار بود. «تاج - فرزین» با افزودن شرکای جدید در سال‌های 1386 تا 1389 تحت نام تاج فرزین و شرکا فعالیت نمود و از سال 1389 با نام «گروه معماری واو» به فعالیت ادامه داد. شرکای گروه معماری واو «امین تاج‌­سلیمان»، «سامان شمس­‌بکی»، «سخی شیرمحمدی»، «آرش علی‌آبادی» و «افشین فرزین» بودند. با توقف فعالیت گروه معماری واو از آغاز سال 1400، افشین فرزین فعالیت معماری خود را به‌صورت مستقل با نام «گروه معماری ویراست چهارم» پیگیری می‌کند.

 

پروژه‌های شکل‌گرفته در دوره‌ی گروه معماری واو دستاورد یک روند مشارکتی با بقیه‌‌ی اعضا و حاصل گفت‌وگو و برهم‌نهش شبکه‌‌ای از ایده‌هاست که اعضای گروه، بسته به علایق و دیدگاه‌های خود آن‌ها را دنبال می‌کردند؛ این خصلت مشارکتی سعی در ایجاد یک گفتمان معمارانه داشته، همواره به شکل همکاری با گروه‌های مختلف معماری داخلی و بین‌المللی دنبال گردیده است که ازآن‌جمله می‌توان به کسب مقام اول مسابقه‌ی بورس اوراق بهادار تهران در همکاری با «آلخاندرو آراونا»1 اشاره کرد.

 

گروه معماری واو در سال 2016 به‌عنوانِ نخستین گروه ایرانی به بخش اختصاصی دوسالانه‌­ی معماری ونیز با عنوان «Reporting from the front» دعوت شد و چیدمانی به نام «AND» را به صحنه برد.

این گروه از سال 1398 پس از کسب مقام نخست مسابقه‌ی بین‌المللی طرح بازآفرینی مسیرفوقانی راه آهن تهران-تبریز به‌عنوانِ مشاور، تهیه‌ی سند جامع محور فوق را در دست دارد.

افشین فرزین در‌حال‌حاضر در کنار طراحی پروژه‌­های ویلایی و خصوصی در حال تجربه در بخش دیگری از علایق معمارانه­‌ی خود در پروژه‌­های بزرگ­‌مقیاس عمومی و شهری است. [1]Alejandro Aravena

 

 

افشین فرزین در ویلا گفت‌وگو

 

 

 

 

چاپ و انتشار تصاویر و مطالب مندرج در این مجله به شرط ذکر منبع "مجله‌ی ویلا" منعی ندارد.
از اینکه با توجه به مورد یاد شده مطالب منتشر شده در مجله‌ی ویلا را بازنشر می‌نمایید، سپاسگزاریم ...

 

 

پروژه‌های مرتبط: