ویلا نگاری

“ویلا” در نظر دارد جهت آشنايي با طرح ويلاها در دورانِ معاصر و الگوبرداري از ارزش‏ هاي معماري اين آثار به مستندسازي و آرشيو آن‏ها بپردازد. اهميت دادن به آثار داراي کيفيت ‏هاي معماري که به دست فراموشي و تخريب سپرده شده ‏اند، از اهداف اين بخش به حساب مي ‏آيد.

چنانچه گفته شد، آشنايي با طرح ويلاها و حفظ معماري آن‏ها هدفِ بخشِ ويلانگاری است. اين موضوع اهميت مستندسازی از آن‏ها را پررنگ‏تر مي‏ کند. مجله‏ ی ويلا با دعوت از دانشجويان و علاقه‏ مندان و فعالان حوزه ‏هاي معماري و عکاسي قصد دارد اين مهم را محقق سازد. لذا فراخواني براي اين قشر، جهت عکاسي و انتشار تصاوير آن‏ها در نظر گرفته شده است.

ویژگی‏های عکس‏های منتخب:
■ ارزشمند به لحاظ معماری: ویلاهایی که ویژگی‏ های طرح معماری آن‏ها دارای ارزش است.

■ ارزشمند به لحاظ تاریخی و فرهنگی: مکان ‏هایی که یک رویداد خاص در آن اتفاق افتاده، ویلاهایی که مالک آن شخص مشهوری است، ویلا‏هایی که جدا از دارا بودن ارزش‏ های معماری یک معمار برجسته آن را طراحی نموده است.

■ ارزشمند به لحاظ عکاسی: در این‏جا تکنیک ‏های عکاسی برای انتخاب عکس اولویت پیدا می‏کنند.

بخش آماتور

ویژه ‏ی تمام علاقه ‏مندان عکاسی و معماری■ تک عکس سیاه سفید■ نوع دوربین: موبایل■ ارسال: #ویلانگاری، دایرکت اینستاگرام■ شرایط: روی تصاویر هیچ‏گونه نام یا نشانی قرار نگیرد■ انتخاب: دبیر بخش عکس■ انتشار: دیجیتالی در صفحه‏ ی اینستاگرام■ جایزه: ندارد

بخش حرفه ‏ای

در این بخش عکاسانِ حرفه ‏ای، مجموعه عکسِ ویلا همراه با متن مرتبط با آن را ارائه می‏دهند■ مجموعه عکس (دیجیتالی- چاپی- نمایشگاهی): بین 3 تا 7 عکس از یک ویلا یا یک مجموعه‏ ی ویلایی + متنِ کوتاه (سالِ ساخت، ویژگی‏های معماری، نام معمار، نقشه و موقعیت بنا)■ نوع دوربین: حرفه ‏ای■ شرایط: فرمت تصاویر به صورت JPEG، نسبت عکس‏ها از 4/3 تا 16/9 باشد. با حداقل ضلع کوچک‏تر آن 3000 پیکسل، در مجموع حداکثر 14 مگاپیکسل و تمامی تصاویر به صورت رنگی باشد■ روی تصاویر هیچ‏گونه نام یا نشانی قرار نگیرد (تصاویر در هیچ سایت یا مجله یا نمایشگاهی انتشار نیافته باشد؛ حق مالکیت عکس ‏های انتشار یافته و برنده شده برای مجله باقی می‏ ماند)■ عکس پرسنلی فرد ارسال شود■ انتخاب سایت و مجله: دبیر عکس■ انتخاب نمایشگاه: هیأت داوران (عکاس و معمار)■ انتشار: سایت مجله و چاپ در مجله در قالب نمایشگاهی (سالانه همراه با طرح‏ های ویلا و جایزه ‏ی ویلا و....)■ جایزه: دارد.