بیانیه ویلا

در طول تاریخ، ویلا افکار، ایده‌ها و آرزوهای انسان را برای خلق بهشتی زمینی به نمایش گذاشته است.

جایزه‌ی ویلا به یک اثر تعلق پیدا می‌کند که از دریچه‌ی نواندیشی و مولف بودن به معماری می‌نگرد.

در طول تاریخ، ویلا افکار، ایده‌ها و آرزوهای انسان را برای خلق بهشتی زمینی به نمایش گذاشته است.  معماری ویلا درگذر زمان، در جستجوی آرامشی در زندگی روزمره‌ی انسان بوده است تا فارغ از محدودیت‌های زمان و مکان او را به طبیعت درونی خویش بازگرداند. امروز، ویلا یک بستر آرمانی گفتگو برای «نوآوری‌های معمارانه» است. زندگی ویلایی واجد خیال پردازی‌هایی است که به واسطه‌ی هنر، برای تغییر واقعیت تلاش می‌کند.

 

villa award 2021
Rouzbeh Fouladi

 

 

بنابر پژوهش‌های علمی، تئوری جریانات معماری معاصر در جهان با ویژگی‌های جغرافیایی و فرهنگی متفاوت، از دوران پالادیو به بعد توسط گونه‌ی ویلایی ظهور پیدا کرده است. سنت ویلا غالباً رجوع به ایده‌های پیشتاز و خالص در معماری است. بسیاری از معماران به ویلا نه فقط به‌عنوان اقامتگاه تابستانی یا موقت، بلکه به‌عنوان بستری برای آزمایش ایده‌های جدید و تبلور مفاهیم و نظریات نو نگاه می‌کنند. ویلاها را می‌توان خانه‌های آزمایشی برای مطالعات معمار، آزمودن جنبه‌های فنی و عملکردی و یا توسعه‌ی ایده‌های فضایی دانست. در واقع شاید بتوان این طور مطرح کرد که ویلا‌ها پیش الگویی برای پروژه‌های بعدی یک معمارند.

 

مجله‌ی ویلا از ابتدای شکل‌گیری تا به امروز توانسته است بر پایه‌ی فعالیت‌ها و پژوهش‌های علمی، توجه تعدادی از دانشگاه‌های معتبر و چهره‌های برجسته‌ی علمی و حرفه‌ای معماریِ جهان را به خود معطوف سازد. دیدگاه‌ها و نقطه‌‌نظراتی که از چهره‌های سرشناس هنر و معماری جهان دریافت شده است، نشان می‌دهد که مجله‌ی ویلا در مسیری رو به رشد و در رده‌بندی مجله‌های برتر معماری از لحاظ کیفیت بصری و محتوا قرار دارد.

 

 

در همین راستا، جایزه‌­ی ویلا با تمرکز بر پروژه‌های مفهومی، آزمایش­‌ها و تمرین‌­های معماری، فرصتی ناب برای پرورش و نمایش ایده‌­های نو و آینده‌نگر در فرهنگ و زندگی ویلایی ایجاد می­‌نماید و در نخستین گام، این جایزه، موضوع "ویلاهای ساخته نشده" را برای به نمایش گذاشتن اهمیت این رویکرد انتخاب کرده است.

بررسی آثار ساخته نشده، یک رویکرد مهم در آزمایش، تحقیق و توسعه‌­ی معماری هستند که معماران پیشرو از آن­‌ها برای پیش­‌بینی شرایط آینده و تعامل انتقادی با شرایط کنونی استفاده می‌­کنند.

 

جایزه‌ی ویلا به یک اثر تعلق پیدا می‌کند که از دریچه‌ی نواندیشی و مولف بودن به معماری می‌نگرد.

 

 

 

 

اخبار مرتبط:

فیلم کامل جایزه ویلا ۱۴۰۰ 

شرایط شرکت جایزه ویلا 

درباره داوران

پرسش های متداول

بیانیه ویلا

فهرست لیست منتخب

برگزیدگان و برندگان نهایی نخستین رقابت ویلایی کشور؛ جایزه‌‌بزرگ ویلا

آیین اعلام برندگان نهایی نخستین دوره‌ی جایزه‌‌بزرگ ویلا به روایت تصویر | بخش دوم

نتیجه‌ی نهایی نخستین دوره‌ی جایزه‌بزرگ ویلا

جایزه ویلا ۱۴۰۲

متن تشکر دبیرخانه جایزه ویلا