ویلای وارطانیان را خراب خواهند کرد!

به گزارش ویلا از ساکنین محلی روستای کلوگان، ویلای استاد هاکوپ وارطانیان که در گذشته خانه ی کدخدای ده بوده و  مدتی پیش به فروش رسیده است، توسط خریداران آن تخریب خواهد شد.

- بهار 1396-

هاكوپ وارطانيان متولد 1282 در تهران  است که تحصيلات خود را در سال 1299 با درجه ممتاز از مدرسه مختلط ارامنه به پايان رسانيد. وارطانیان از سال 1322 با ذوقی سرشار به نقاشي در كارگاه ”ماني” ودر كنار استاد ماركار قرابگيان و سوروكين (درويش) ميشا شهبازيان به فعاليت مي پردازد .او به واسطه ی عادتی همیشگی هر فرصتی را غنیمت می شمرد تا به روستاهاي اطراف رود و این مناطق زیبا و بکر را با ذوق خلاقه ی خویش و توانایی منحصر به فردش در نقاشی به ثبت برساند. از آن روزها آثار بسيار زيباي آبرنگی باقي مانده است كه می توان نمونه های گرانقدری از آنها را در مجموعه‌هاي اشخاص مختلف و یا موزه مجلس شوراي اسلامي یافت. شایان ذکر است که آثار ارزشمند دیگری از استاد هاکوپ وارطانیان در موزه كرمان نگهداري مي‌ شوند.

شهرت این استاد برجسته ی ایرانی در ساخت و ساز آبرنگ است. اما آنان که وارطانیان را می شناسند ، اذعان دارند که سياه قلم‌هاي او نيز شهرت خاصي میان اهالی فن دارند. هنر به معنای واقعی در وجود استاد ریشه داشته است، بدین سان که در نواختن موسیقی چیره دست بوده اند و همکار استاد مهرتاش در باشگاه باربد بوده است. آوازه ی شهرت وی در موسیقی همان بس که نامش همراه هنرمنداني چون قمرالملوك وزيري وملوك‌ ضرابي در جامعه ی موسيقي شنیده می شود. استاد آبرنگ ايران  در روزهایی که روشنایی چشمانش رو به خاموشی میرفت، در سال 1362 در تهران بدرود حيات گفت.

به گزارش ویلا تعداد بسیاری از آثار این هنرمند فقید در این ویلا و  بواسطه ی الهاماتی که از طبیعت بکر و خالص آن منطقه دریافت می کرده ، خلق شده است.

استفاده از سازه های سبک چوبی، اجرای ظریف جزییات و عایق بندی صحیح این ویلا به همراه توجه به چشم انداز و نور مطلوب طبیعی و هماهنگی با توپوگرافی دره کوهستانی کلوگان از ویژگی های معمارانه ی این ویلا به شمار میرود. در همسایگی این ویلا ، ويلاي سيحون در كنار ده ها ويلا از معماران برجسته فرانسوي و ايراني که يادگار عصر طلايي معماري ايران می باشند ، در يك قدمي تخريب توسط تراكم فروشان هستند.

حفظ چنین آثاری که دلیل غنای تاریخ و تمدن معماری و فرهنگی  هر نسل از هر جامعه ای می باشد، نیاز به خبررسانی و مشارکت عمومی دارد. جدا از حقوق مادی که مالکین این ویلا را مخیر به اخذ هر تصمیمی نسبت به آن ویلا می کند ، این ویلاها جزء منافع و آثار ارزشمند تاریخ معاصر این ملت است که متعلق به نسل آینده ی این مرز و بوم می باشد.