سیری در باغ های ایرانی

باغ یک پارادایم نه‌تنها معماری، بلکه ایدئولوژیک است؛ #باغ_ايراني یک افسانه فانتزی است که بر اساس نیازهای روان‌شناختی و غیر سودآوری تولید می‌گردد.
از زمان قدیم، #معماري_باغ گونه اي بوده که بیشتر از انواع دیگر با تولید ادبی ارتباط برقرار کرده است، این ادبیات همواره به ایدئولوژی تقویت #اوتیوم و یا پایداری #سلامت زندگی، وفادار بوده است. سنت‌های قدیمی ادیبانه، #زندگی_باغ را در قالب #طراحی #شعر #موسیقی #افسانه #قطعات #نامه‌ها #گفتگوها #عاشقانه‌ها #رساله‌ها و تمرینات جسمی و نظری، جشن می‌گرفته‌اند

حضور براي عموم آزاد و رايگان است
سیصد و بیست و هفتمین #گفتمان_هنر_و_معماری
سیری در #باغ­های_ایرانی_مازندران
کرانه جنوبی #دریای_خزر در دوره شاه عباس صفوی به عنوان #پایتخت_تفریحی وی در مقابل پایتخت سیاسی -اصفهان- از اعتبار بیشتری برخوردار شد. در این بین باغ­های بسیاری در منطقه از جمله در شهرهای آمل، بارفروش (بابل امروزی)، ساری و بهشهر احداث گشت که به عنوان #تفرجگاه­های شاهان صفوی مورد استفاده قرار می­گرفت.
به طور خلاصه باغ­های مازندران عبارت است از:
١- #باغ_فرح­آباد
٢- #باغ_بحرالارم_بابل
٣- #باغ_شاه_بهشهر
٤- #باغ_شمال
٥- #باغ _تپه
٦- #باغ_چشمه
٧- #باغ_صاحب_الزمان
٨- #كاخ_صيف_آباد
٩- #باغ_عباس_آباد
١٠- #گلباغ
در سیصد و بیست و هفتمین گفتمان هنر و معماری که به شرح باغ های ایرانی مازندران می پردازد، خانم دکتر #پرستو_عشرتی و آقای دکتر #وحید_حیدرنتاج سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو آقای مهندس #امیرعباس_ابوطالبی هستند.
زمان: چهارشنبه 16 مرداد 1398 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

#انجمن_مفاخر_معماری_ایران