مجوز ساخت برج در «ويلاي نمازي» باطل شد.

پانصد و پنجاه نفر از معماران، شهرسازان و روزنامه نگاران حوزه‌ی شهری و میراث فرهنگی در حرکتی خودجوش و هماهنگ، کمپینی راه انداخته تا درخواست خویش مبنی بر "حفظ باغ و ویلای نمازی" به‌عنوان اثری ماندگار و تاثیرگذار در معماری این شهر را به گوش مسئولان برسانند.

 

_ زمستان 1395_

مدت زیادی از انتشار خبر تخریب ویلای نمازی و خارج شدن آن از ثبت میراث فرهنگی نمی‌گذرد که معماران دست‌به‌کار شده تا اذهان عمومی را از آنچه پیرامون این شهر در سکوت شکل می‌گیرد، آگاه سازند. پانصد و پنجاه نفر از معماران، شهرسازان و روزنامه نگاران حوزه‌ی شهری و میراث فرهنگی در حرکتی خودجوش و هماهنگ، کمپینی راه انداخته تا درخواست خویش مبنی بر "حفظ باغ و ویلای نمازی" به‌عنوان اثری ماندگار و تاثیرگذار در معماری این شهر را به گوش ریاست قوه‌ی قضاییه، دیوان عدالت اداری ،دادستان کل کشور و شهرداری تهران برسانند.

Villa Namazi - ویلا نمازی
© ساناز خداداد

 

 

احمد حکیمی‌پور ، رییس کمیته‌ی میراث فرهنگی شورای شهر تهران در اظهار نظری پس از انتشار این نامه، اذعان داشته است که با تشدید حساسیت عمومی بر روی موضوع تخریب این بنا، مسئله را به شهرداری منعکس کردیم و خواستار بررسی مجدد پرونده‌ی ویلا نمازی شدیم. شهرداری درپی درخواست شورای شهر، اعلام کرده است با توجه به اتمام محدوده‌ی زمانی پروانه‌ی ساختمانی صادر شده، این مجوز فاقد اعتبار است. میراث فرهنگی شهر تهران نیز، ماجرای تخریب و حفظ آن را مورد بررسی و پیگیری قرار داده‌است. به اعتقاد اینجانب باغ-ویلای‌نمازی از جمله بناهایی است که حفظ آن ضروریست چراکه از یک سو بنایی شاهکار و ارزشمند از نظر تاریخ معماری است و از سوی دیگر فضای سبز آن جزو معدود فضاهای سبز باقی مانده در محور تجریش-‌نیاوران است. ارزشمندی این بنا پس از بازدید کمیته‌ی میراث فرهنگی شورای شهر و اداره میراث فرهنگی شهر تهران محرز شده است. با وجود توجه اذهان عمومی به مسئله‌ی حفظ ویلا نمازی، هیچ‌گاه شهرداری این پروانه را مجدد تمدید نمی‌کند.

ویلا نمازی - Villa Namazi
© ساناز خداداد

 

 

بابک شکوفی که طراحی سینما آزادی را در کارنامه‌ی خود دارد، یکی از معمارانی است که در این کمپین حضور داشته و معتقد است: درخواست اصلی، ابطال مجوز کمسیون ماده‌ی پنج و حکم دیوان در ارتباط با خروج بنا از ثبت میراث فرهنگی و پیگیری این مواضع می‌باشد. 
مهرداد زواره محمدی معمار دیگری است که درخواست 550 نفر از معماران، شهرسازان و روزنامه‌نگاران حوزه‌ی شهری و میراث فرهنگی را برای حفظ ویلا نمازی از کمسیون ماده‌ی پنج شهرداری تهران، لغو مصوبه‌ی کمسیون و پروانه‌ی صادرشده برای زمین می‌داند که در دستور کار جلسات پیشین کمیسیون جای داده شده و قول مساعد برای لغو آن گرفته شده است. وی اظهار امیدواری کرده است تا تلاش‌ها و قول‌ها به ثمر بنشینند و آنچه درست است انجام پذیرد.

Villa Namazi - ویلا نمازی
© ساناز خداداد

 

 

لیلا عراقیان معمار زن برنده‌ی جایزه‌ی آقاخان 2016 در مقام یک عضو فعال در این کمپین نیز پیشنهاد کرده‌است تا در یک نظر سنجی از مردمی که قرار است با بنای جایگزین ویلا نمازی ارتباط تنگاتنگ و روزانه داشته باشند، سوالاتی منوط بر تأثیرات این جایگزینی بر بافت محلی و ساختار شهری در آن محدوده پرسیده‌ شود تا به عمق ماهیت آنچه در حال رخ دادن‌ است پی‌ببربم.

علی کرمانیان از معماران فعال در حوزه‌های تخصصی مرتبط با معماری نیز به دنبال این جریان و تا نتیجه بخش بودن این کمپین برگزاری میزگردی با حضور صاحب نظران در زمینه‌ی لزوم حفظ و توجه به بناهای ارزشمند شهری علی‌الخصوص ویلا نمازی را پیشنهاد کرده‌است تا بیش از این افکار عمومی بابت آنچه بر سر هویت معماری این شهر می‌آید، آزرده نگردد.

امیر عباس ابوطالبی معمار و مدیر مسئول مجله ویلا به‌عنوان یکی از حامیان این کمپین از زمان انتشار خبر تخریب، اظهار امیدواری کرده و معتقد است مسئله‌ی ویلا نمازی جدا از توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد یک اثر ویلایی اصیل و در عین حال متفاوت و حساس شدن بر موضوع حفظ درختان و با‌ ها به جای مانده از تاراج فضاهای سبز شهر تهران، می تواند مقدمه‌ای بر هم‌اندیشی جامعه معماران به‌سوی شکل‌گیری یک نهاد صنفی مستقل و هدفمند باشد.