سخنرانی اشتفان رایتسه رایزن فرهنگی سفارت آلمان در ایران

مراسم رونمایی مجله ویلا - ویژه نامه کشور آلمان

اشتفان رایتسه رایزن فرهنگی سفارت آلمان در تهران

28 بهمن 1400

Villa magazine German issue
روزبه فولادی

 

Villa magazine German issue
روزبه فولادی

 

مهمانان و امیرعباس عزیز، مایه‌ی بسی خرسندی من است که امروز در این محل که باوجود شرایط خاص بیماری کرونا محل بسیار مناسبی برای گردهمایی است، خوش‌آمدگوی شما باشم؛ با درود و آرزوی پذیرایی به‌یادماندی از جانب جناب سفیر (آقای هانس-اودو موتسِل سفیر وقت کشور آلمان در ایران).

به یمن همکاری با مجله‌ی ویلا و گروه خارق‌العاده‌شان، امروز توانستیم چاپ نسخه‌ی "ویلاها در کشور آلمان" را جشن بگیریم. اشتیاق من برای این ویژه‌نامه از زمانی که متوجه شدم این نسخه دربرگیرنده‌ی مدرسه‌ی معماری باوهاوس نیز هست به‌مراتب بیشتر شد.

زمانی که امیرعباس برای اولین با ایده‌ی خود به سراغ ما آمد، درباره‌ی مفهوم ویلا در معماری و نقش پیشگامانه‌اش در به پیش راندن مرزها در رویکردها و راه‌های جدید معماریی که از پیش نیز قابل تصور نیستند، بحث کردیم.
بنابراین برای سفارت آلمان کاملاً واضح و قطعی بود تا در یک ویژه‌نامه درباره‌ی ویلاهای آلمانی و همچنین تأثیرات جنبش باوهاوس بر معماری ایران هرچه زودتر به روشنی پرداخته شود.

در همین‌جا من از تمامی کسانی که در تحقق این پروژه به‌ویژه در این شرایط درخطر تحدید سلامتی، صمیمانه سپاس گزارم. با این حال بیماری کوید 19 فرصت‌های غیر منتظره‌ای نیز ایجاد کرده است. باوجود همه‌گیری کرونا امروز در سال 2022 توانستیم سالگرد 100 سالگی جنبش باوهاوس را جشن بگیریم هرچند که تاریخ دقیق این سالگرد در سال 2019 بود.

امروز از مدرسه باهاوس که در وایمار در سال 1919 تأسیس شد، چه چیزی باقی مانده است؟
ایده‌ها و مفاهیم عملکردگرایی حتی امروز نیز ثابت شده است که همیشه حیاتی هستند. این میراثی است که باوهاوس برای مدرنیسم به‌جا گذاشت، موضوعی که توانست مرزهای جغرافیایی را درنوردد.

محل برگزاری ما (اشاره به ساختمان تاریخی محل برگزاری رونمایی از این شماره) شاهدی بر یافته‌ها و تأثیرات مکتب باوهاوس بر معماری، طراحی و فرهنگ است. تنوع این اثرگذاری در معماری مشهودتر است، چراکه عناصر باوهاوس توانسته‌اند خود را با زمینه‌های فرهنگی تطبیق دهند. از این‌رو از بررسی و کاوش مجله‌ی ویلا با موضوع میراث باهاوس در ایران بسیار استقبال می‌کنم. 

علی‌رغم آنکه عمر برپایی مکتب باوهاوس بسیار کوتاه بود اما تأثیرات بلندمدتی از خود برجای گذاشته است. گردهمایی امروز ما نیز شاهدی بر این مدعا است.

از امیرعباس عزیز و گروه مجله‌ی ویلا بینهایت سپاس گزارم، همچنین از شما مهمانان گرامی، امیدوارم ساعات خوشی را با مطالعه‌ی این ویژه‌نامه سپری کنید.

  

Villa magazine German issue
روزبه فولادی

 

 

اخبار مرتبط:

همکاری سفارت آلمان با مجله ویلا با موضوع ویژه‌نامه "ویلاها در کشور آلمان".

مجله ویلا – ویژه‌نامه کشور آلمان

سخنرانی امیرعباس ابوطالبی سردبیر مجله ویلا در آیین رونمایی شماره دوازدهم

مهمانان افتخاری آیین رونمایی مجله ویلا–شماره ۱۲

فراخوان ارسال مقاله باوهاوس