ششمین جایزه ی معمارانه ی سوییس ۲۰۱۸-۲۰۱۷

الیسا والرو راموس، معمار ۴۷ ساله اسپانیایی

برنده ششمین جایزه معماری سوئیس

نویسنده: هانیه فرج زاده

از بین ۳۲ نامزد از ۱۹ کشور، معمار اسپانیایی ۴۷ ساله، الیسا والرو به عنوان برنده انتخاب شد و در نتیجه این جایزه را با بیشترین تعداد شرکت کنندگان از ابتدای برگزاری این رویداد، به دست آورد.

هیئت داوران برآن شد تا جایزه ی معمارانه ی سوییس ۲۰۱۸ را به الیسا والرو، برای گسترش ساختمان مدرسه در سریو ماراسنا (گرانادا، ۲۰۱۴-۲۰۱۳)، خانه های آزمایشی در گرانادا (۲۰۱۶-۲۰۱۵) و کلیسا در پلایا، گرانادا (۲۰۱۶-۲۰۱۵) اعطا کند.

جایزه معماری سوئیس، با هدف شناسایی و برجسته سازی معماران با حساسیت منحصر بفردشان نسبت به محیط زیست، از سراسر جهان ره به این سو دارد که آن  نوع از معماری حساس به مسائل اخلاقی، زیبایی شناسی و زیست محیطی معاصر را ارتقا دهد و به ساختار آن کمک زیادی کند.

هر دو سال یکبار معمارانی با رده سنی کمتر از ۵۰ سال، که حداقل سه اثر با اعمال نظر رویکردهای این رخداد داشته باشند، می‌توانند کاندیدای این جایزه شوند. کمیته بین المللی مشاوران از بین معماران معروف در زمینه ی معماری انتخاب شده و منتقدین معماری، نامزدها را به هیأت منصفه معرفی می کنند.

بر اساس این پنل، الیسا والرو، معماری خود را با تعهد شخصی قوی و تحقیقات ابتکاری اش درباره ی راه حل های ساخت و ساز، بدست آورده که او را قادر به رعایت شرایط مورد نیاز برنامه های کاربردی و ایجاد ساختمان های با کیفیت بسیار بالا، با استفاده ی محدود از منابع می کند.

داوران بر آثار الیسا والرو که اهداف جایزه معماری سوئیس را با نگرشی درخور توجه در بر می گیرد، ارج می نهند. پاداشی که تبادل نظر عموم را به واسطه ی سه دانشکده معماری سوئیس به سمت پتانسیل های معماری سوق می دهد.

این جایزه که به مبلغ ۱۰۰،۰۰۰ فرانک سوییس (صدهزار دلار) خواهد بود، در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ در نمایشگاه تئاتر معماری، به او داده خواهد شد.

 

فرناندو آلدا
فرناندو آلدا

۱.سالن چند منظوره برای مدرسه ی سریلو د مارسنا، در گرانادا، توسط الیسا والرو معماری شده است. این ساختمان الحاقی بتنی با پنجره های دریچه مانندی نشانه گذاری شده که تاثیری تا حدودی مسیحی گونه ایجاد می کند.

 

فرناندو آلدا
فرناندو آلدا

۲.در شهر گرانادا اسپانیا ، هشت خانه ی آزمایشی، توسط الیسا والرو ساخته شده که در اطرا، تراس مشترک است. همه ی آپارتمان ها متفاوت از یکدیگر و درخور نیازهای ساکنین هر خانه است. 

 

فرناندو آلدا
فرناندو آلدا

۳.کلیسا یک قطعه ساده بتنی، نزدیک و قابل دسترس است، در میان درختان یک باغ باز، در جنوب آندلوس، دامنه ی رشته کوه های نوادا واقع شده است.

ساختار بتنی تلاش می کند تا احساس صمیمیت و متانت را بیان کند. این پروژه توسط یک برج بلند و باریک که از ساختمان کلیسای مکعب شکل ظاهر می شود، تعریف شده است.

تصاویر متعلق به فرناندو آلدا http://www.fernandoalda.com/

 

هانیه فرج زاده l ویلانیوز