سخنرانی سفیر نروژ

مراسم رونمایی مجله ویلا - ویژه نامه کشور نروژ 
18 اسفتد 1399

امیرعباس عزیز، خانم‌ها و آقایان؛
سلام و عصر شما بخیر.

من افتخار می‌کنم که امروز در آیین رونمایی مجله‌ی ویلا؛ ویژه‌نامه‌ی کشور نروژ در کنار شما هستم و بسیار خوشحالم که روز جهانی زن را به همراه همسرم "Vibeke" و همکار خوبم مهسا با شما جشن می‌گیرم.
چشم‌انداز طبیعت در نروژ هرگز دور نیست و همچنان یکی از ویژگی‌های اساسی بسیاری از پروژه‌های معماری در کشور ما است.
ساختمان‌های ما متأثر از نیروهای طبیعی قدرتمند و عوامل جوی سخت و خشن همچون یخ، برف و باد و بوران که در بیشتر روزهای سال در جریان است، نیازمند یک معماری با دوام و با کیفیت بالا است.
در کشور نروژ چوب یک ماده‌ی ساختمانی کاملاً در دسترس و شناخته شده است که از گذشته‌های دور هم در صنعت ساختمان‌سازی نظیر خانه‌ها و کلیساها و هم در صنعت کشتی‌سازی استفاده شده است و امروزه نیز همچنان پر قدرت در صنعت ساختمان‌سازی به کار برده می‌شود.
در معماری نروژ از مصالحی مانند سنگ، فولاد یا شیشه برای بازتاب مناظر اطراف در ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شود. برخی از آن‌ها حتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با طبیعت یگانه شوند؛ همچون خانه‌ی "اپرای اسلو" که به نظر می‌رسد مانند کوه یخی روی "فیورد" شناور است.
این معماری نروژی است که به سوژه‌ای بین‌المللی تبدیل می‌شود و بیشتر مردم از آن می‌شنوند؛ اما در واقعیت، بناهایی از این دست استثنا هستند؛ آن‌ها در میان اکثر ساختمان‌هایی که امروزه در نروژ ساخته می‌شوند، برجسته هستند؛ شایسته است برای درک ماهیت واقعی طیف گسترده‌تری از معماری نروژی قدری عمیق‌تر بنگریم.
از نظر تاریخی، معماری نروژی بیشتر تفسیری متوسط و عملی از سبک‌های قاره‌ای یا خانه‌های مستحکم و ساختمان‌های سودمند بوده است. امروزه ساخت‌و‌ساز، بزرگترین صنعت زمینی نروژ است که از نظر تعداد شرکت‌های دست‌‌‌ اَندر کار در این حوزه و نیز گردش مالی‌شان چیزی در حدود ۱۵٪ از ارزش افزوده‌ی کشور را به خود اختصاص داده است؛ در مقایسه با آن صنعت نفت حدود ۲۲٪ را در بر دارد.
امروزه چیزی در حدود ۳۰٪ از ساختمان‌های جدید در نروژ توسط معماران طراحی گردیده‌اند. در یک زمینه‌ی جهانی جایی که فقط ۲٪ از ساختمان‌ها توسط معماران طراحی می‌شوند، این میزان نرخ بالایی است؛ اما هنوز هم در مقایسه با کل حجم ساخت و سازهایی که در حال حاضر در نروژ در جریان است مقدار کمی است؛ به همین دلیل چند پروژه واقعاً برجسته و استثنا هستند؛ اما از آن جهت مهم هستند که تفکری خلاقانه را نمایندگی می‌کنند و به رغم واقعیت‌های صنعت ساختمانِ امروز در نروژ به دستاورد قابل توجهی دست یافته‌اند.
آنچه مجله‌ی ویلا با شماره‌ی جدیدش که هم اکنون در حال رونمایی است، انجام می‌دهد این است که ما را به خانه‌ی نروژی‌ها دعوت‌ می‌کند؛ به خانه‌های مسکونی و کلبه‌های آن‌ها.
شما درها را باز می‌کنید و گفت‌وگو را در آن سوی مرزها میسر می‌سازید؛ کاری که من اساساً سعی می‌کنم به عنوان سفیر نروژ در ایران انجام دهم؛ این‌ها همه باعث می‌شود که شما جناب امیرعباس ابوطالبی و همکارانتان سفیران مهمی باشید؛
برای ایران؛
برای نروژ؛
و برای معماری و طراحی.

متشکرم ...

 

سیگوالد هاوگه
© روزبه فولادی 

 

 

#ویلانیوز

 

اخبار مرتبط:
مجله ویلا - ویژه نامه کشور نروژ
گفتگوی مجله ویلا با مدیر دفتر معماری جارموند
گفتگوی مجله ویلا با مدیر دفتر معماری رینتالا-اگرتسون
مراسم رونمایی مجله ویلا- ویژه نامه کشور نروژ
روز جهانی زن مبارک
سخنرانی سردبیر
لوح قدردانی مجله ویلا
تداوم همکاری مجله‌ی ویلا با سفارت فنلاند در ایران
همکاری سفارت سوئد و مجله‌ی ویلا

 

مقالات مرتبط: 
سخن سردبیر شماره ۱۱
معماری ویلا در نروژ
اینار جارموند در ویلا دیالوگ
داگور ایگرتسون در ویلا دیالوگ
کاسپر مورک اولنس در ویلا دیالوگ
وقتی همه چیز با چهارباغ آغاز می شود

 

مجله ویلا، نسخه پی‌دی‌ف - شماره یازدهم