ویلای لوس ویلوس ساانا

ویلا لوس ویلوس، معجزه‌ای از جنس معماری

 ویلا لوس ویلوس [۱] جلوه‌ای از مفهوم «در میان» [۲] است که توسط «آراتا ایسوزاکی» [۳] مطرح شد. این مفهوم که اغلب از آن باعنوان MA یاد می‌شود، تعامل بین فضاها و محیط اطرافشان را بررسی می‌کند و به‌دنبال هماهنگی و تعادل در مناطق انتقالی است. مفهوم «در میان»، جایی‌که معماری به‌عنوان واسطه‌ای بین عناصر متضاد وجود دارد را می‌کاود‌.
این بنا یک معجزه‌ی معماری است که توسط گروه معماران سانا ساخته شده‌ و به‌دلیل طراحی منحصربه‌فرد خود مورد توجه قرار گرفته‌است. به گفته‌ی معماران این ویلا، سقف در جاهایی به زمین فرود می‌آید و به آرامی فضای زیرین را به بخش‌هایی تقسیم می‌کند که فرم را می‌سازد. هیچ دیواری وجود ندارد، گویی که فضا از پیوند زمین و سقف به‌وجود آمده‌است و این می‌تواند تجلی مفهوم فضای مابینی باشد که پیش‌تر به آن اشاره شد. فقدان دیوارها به درک ساختاری کمک می‌کند که تنها از زمین و سقف تشکیل شده‌است و به‌طور هماهنگ با طبیعت اطراف ترکیب می‌شود. ادغام زمین و سقف، فضایی اثیری ایجاد می‌کند که مرزهای بین درون و بیرون، معماری و طبیعت را محو می‌کند.
گفتنی است که گروه معماران سانا در سومین دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی MA که پاییز سال ۱۴۰۲ در ایران برگزار می شود، شرکت خواهند کرد و این حضور به گمانه‌زنی‌ها در مورد این ارتباط دامن می‌زند.


[1]. Los s Vilos
[2]. In-betwee

[3]. Arata Isozaki

 

 

 

 

اخبار مرتبط:
+ نمایشگاه هنر و فضای مابین تبریز _ شهریور ماه ۱۴۰۲
+ برگزاری سومین دوره از نمایشگاه هنر و فضای مابین ایران/ژاپن در تبریز
+ حضور معماران ژاپنی در ایران
+ معماری آراتا ایسوزاکی
+ جوون آئوکی در نمایشگاه معماری ایران/ژاپن

 

مقالات مرتبط:
+ ویلای بی پایان / سجیما
+ ویلاهای شیگروبان
+ ویلا از نگاه معماران ژاپنی
+ بررسی اهمیت پروژه‌های ویلا و خانه‌های انفرادی معماران ژاپنی
+ خانه‌های آزمایشی آراتا ایسوزاکی
+ ویلاهای ساخته نشده / جوون آئوکی
+ معماری سجیما