برگزاری سومین دوره از نمایشگاه هنر و فضای مابین ایران/ژاپن در تبریز

برگزاری سومین دوره از نمایشگاه هنر و فضای مابین ایران/ژاپن

تبریز _ شهریور ماه ۱۴۰۲


سفارت ژاپن در تهران با برگزاری نشستی خبری در ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۲، برگزاری سومین دوره‌ از سمپوزیوم بین‌المللی "MA" باعنوان "هنر و فضای مابین ایران/ژاپن" را رسانه‌ای کرد. این نمایشگاه که قرار است در شهریور ماه ۱۴۰۲ در شهر تبریز برگزار شود، به بستری بی‌بدیل برای تبادل هنر معاصر و فرهنگ بین ایران و ژاپن تبدیل خواهد شد.

«ریچی میاکه»، معمار و طراح به‌نام ژاپنی در این گفت‏‌وگوی بین‏‌فرهنگی، خلاصه‏‌ای از ایده‌ها و اهمیت برگزاری این نمایشگاه را بیان کرد. پروفسور میاکه هدف از برگزای این نمایشگاه را بررسی پیوستگی فضا و زمان ازطریق واسطه‏‌های هنری دانست. این نشست خبری مورد استقبال بسیاری از دیپلمات‏‌ها، هنرمندان مشهور و شخصیت‏‌های تأثیرگذار ایرانی و ژاپنی قرار گرفت و درنهایت با خوش‌آمدگویی گرم «هیروشی ماتسورا»، سفیر ژاپن در ایران و ابراز خوشحالی وی از همکاری بین این دو کشور پایان یافت.
"نمایشگاه فضا_زمان MA" که توسط معمار خوش‏نام، «آراتا ایسوزاکی» بنیان نهاد شده ‏است، به‌دلیل رویکردی ابداعانه‌ در به‌نمایش درآوردن هنر معاصر مورد توجه بین‏‌المللی قرار گرفته ‏است و به عرصه‌ای برای هنرمندان نوظهور ایرانی و ژاپنی جهت گفت‏وگو درمورد هویت فرهنگی، میراث و تجربه‌ی انسانی تبدیل شده است.

با تکیه بر موفقیت‏‌های گذشته‌‏ی این نمایشگاه در توکیو و کیوتو، نمایشگاه امسال نیز مجسمه‏‌ها، نقاشی‏‌ها، تصاویر، اجراها و آثار هنری چندرسانه‌ای بسیاری را به‌نمایش می‏گذارد. این آثار درحالی‌که عناصری از هنر ایرانی و ژاپنی را دربرمی‏گیرند، دیدهای متنوعی را نیز در مورد رابطه‌ی فضا_زمان ارائه می‏دهند.

تبریز به‌دلیل میراث فرهنگی غنی و هم‌چنین جامعه‌ی هنری پر جنب‏وجوش خود به‌عنوان شهر میزبان این رویداد برگزیده شده‏ است. محوطه‌های تاریخی این شهر به محل‏‌هایی منحصربه‌فرد برای به‌نمایش گذاشتن برخی از آثار نمایشگاه بدل می‏‌شوند. می‏توان انتظار داشت که ادغام گنجینه‏‌های تاریخی معماری تبریز با آثار هنری معاصر، سبب‌ساز ایجاد تضادی گیرا می‌شود که تجربه‌ای متفاوت را برای بازدیدکنندگان رقم می‌زند. این نمایشگاه افزون‌بر نمایش آثار هنرمندان بااستعداد ایرانی و ژاپنی بستری برای وقوع بحث و گفت‏وگو، سخنرانی هنرمندان، کارگاه‌های آموزشی و رویدادهای فرهنگی و رسانه‏ای است. این فعالیت‌ها باهدف تشویق هنرمندان به همکاری با یکدیگر آن‌هم باوجود پیش‏زمینه‏‌های متفاوتشان و نیز ایجاد درک هرچه عمیق‏‌تر از فعالیت‏های هنری یکدیگر انجام می‏شوند.

انتظار می‏‌رود که این نمایشگاه مورد استقبال هنردوستان، هنرمندان، گردآوران آثار هنری، دانشگاهیان، سفرای فرهنگی از سراسر جهان و ... قرار گیرد. این رویداد، بستری را برای بازدیدکنندگان بین‏‌المللی فراهم می‏کند تا با فضای هنری شهر تبریز اُنس گیرند و به روابط فرهنگی بین ایران و ژاپن استحکام بخشند.

برگزاری سومین دوره‌ی سمپوزیوم بین‌المللی "MA"، باعنوان "نمایشگاه هنر و فضای مابین ایران/ژاپن"، هنر معاصر، تبادل فرهنگی و همکاری بین این دو کشور را جشن می‏گیرد و با نزدیک شدن به تاریخ برپایی آن، هیجان میان هنرمندان و هنردوستان افزایش می‏‌یابد.

 

درباره‌ی تاریخچه‌ی"MA"
این نمایشگاه برای نخستین بار در سال ۱۹۷۸ در موزه‌ی هنرهای تزیینی پاریس برپا شد و پس از آن در نیویورک، هیوستون، شیکاگو، استکهلم و هلسینکی نیز به‌اجرا درآمد. این نمایشگاه در سال ۲۰۰۰ به توکیو رسید و با عناوین مختلفی مانند "MA- Twenty Years on" و "IKI_Espace_Temps du Japan” به‌نمایش درآمد. با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ و شکل‌گیری دورکاری‌ها، مفاهیم فضا و زمان که مفاهیم پایه‌ای این نمایشگاه بودند، دچار تغییر شدند و فرصتی ایجاد شد تا دوباره درمورد آن‏‌‌ها واکاوی شود.

فراتر از دنیای مادی، اهمیت فضا به‌عنوان جایی برای گرد‏همایی کمرنگ شده است و این معماران هستند که باید آن را از زوایایی جدید بررسی نمایند. اگر معماری را به‌عنوان یک نقطه‌ی شروع در نظر بگیریم، آنگاه فضا و زمان به‌ نقطه‌ی تلاقی تجربه بدل می‌شود که با مفاهیم خود بر دیگر زمینه‏‌ها نیز تأثیر می‏گذارد.

«هیتوشی آبه» (دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس)، «شارون جانستون» و «مارک لی» (دانشگاه هاروارد) و «کن تاداشی اوشیما» (دانشگاه واشنگتن) در در ۲۰ اکتبر سال ۲۰۲۰ در خانه‌ی ژاپن در شهر لس‌آنجلس گرد‌هم‌ آمدند و گفت‏‌وگویی را باهدف درک فرهنگ ژاپنی و تجدیدنظر درباره‌ی این مفهوم رقم زدند.

 

 

اخبار مرتبط:
+ نمایشگاه هنر و فضای مابین تبریز _ شهریور ماه ۱۴۰۲
+ حضور معماران ژاپنی در ایران
+ معماری آراتا ایسوزاکی
+ جوون آئوکی در نمایشگاه معماری ایران/ژاپن
+ ویلای لوس ویلوس / ساانا

 

مقالات مرتبط:
+ ویلای بی پایان / سجیما
+ ویلاهای شیگروبان
+ ویلا از نگاه معماران ژاپنی
+ بررسی اهمیت پروژه‌های ویلا و خانه‌های انفرادی معماران ژاپنی
+ خانه‌های آزمایشی آراتا ایسوزاکی
+ ویلاهای ساخته نشده / جوون آئوکی
+ معماری سجیما