ساختار کارگاه کرمانشاه

 احیا و بازگرداندن سلامت به یک روستای زلزله زده از طریق ساخت خانه ای برای یک معلم  هدف اصلی کارگاه معماری کرمانشاه است.

نویسنده: سحر کشمیری

درباره کارگاه

زلزله اخیر در کرمانشاه با حدود 630 قربانی، 8000 زخمی و 7000 بی خانمان، یکی از مخربترین فواجع اخیر در ایران بوده که سبب ایجاد مشکلات عدیده روحی و روانی برای زلزله زدگان شده است. با گذشت چند ماه از حادثه، زلزله با به خطر انداختن سرپناه، زندگی، معیشیت و سلامت، مانع دستیابی زلزله زدگان به حقوق اساسی انسانی شان می گردد. از سوی دیگر با افزودن بر درد دیرپای از دست دادن عزیزان، نداشتن کنترل بر وضعیت خویش مهمترین اثر روانی زلزله بر بازماندگان آن است که آنها را در مواجهه با ناملایمات زندگی مجبور به انفعال کرده است.

قربانیان این حادثه هر روز با بی عدالتی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی  روبه رو هستند، که در نتیجه عدم توجه و حمایت مالی و اجرایی از جانب دستگاههای دولتی بر انها تحمیل شده است. این در حالی است که ابزار های سنتی اجتماعی خود برای حل مسائل حال حاضر را از دست داده اند. آنها مزایای حمایت های اجتماعی ای را از دست داده اند که نتیجه طبیعی مجاورت سکونتگاه های­شان بوده است. به عبارت دیگر، زلزله با از بین بردن سرپناه ها، ساختار اجتماعی ای را ویران کرده که به واسطه آن مردمی که متعلق به مکانی مشخص  هستند بر پایه سنت دیرینه همسایگی یکدیگر را برای حل مشکلات مشترک یاری می کرده اند.

محیط مصنوع که از دست رفتن آن دغدغه اصلی زلزله زدگان است ظرفیت و فرصت هایی در خود دارد که ملزومات بازسازی اجتماعی و روانی اجتماعات کوچک و بزرگ را فراهم می کند. اگرچه این امر تنها  زمانی محقق می شود که مردم در بازسازی و احیای شهر و خانه خود مشارکت پیدا کنند و سرعت بازسازی با مردم هماهنگ گردد. راه حل ایجاد جامعه ای جدید در کرمانشاه استفاده از بتن ها ی پیش ساخته و یا متریال های غیر قابل یافت نیست بلکه استفاده از پتانسیل های بومی موجود همانند متریال بومی، تکنیک های ساخت بومی و تکنولوژی بومی در دسترس است تا مردم بتوانند خودشان با مشارکت، سرعت و عملکرد بیشتر و بهتر در ساخت و ساز، زخم هایی که این زلزله بر روح و جانشان نهاده است را درمان کنند.

هدف اصلی این کارگاه احیا و بازگرداندن سلامت به یک جامعه روستایی زلزله زده از طریق تشویق مشارکت اجتماعی در ساخت خانه ای مدولار، قابل بازیافت، بهینه و بومی برای یک معلم در کرمانشاه است.

هدف کارگاه

هدف این کارگاه طراحی و ساخت خانه ای بهینه، مدولار، بومی، اقتصادی، قابل بازیافت با استفاده از متریال و تکنولوژی محلی برای یک معلم در کرمانشاه است.

 ملاحظات

نکات و رویکردهای مدنظر در طراحی و ساخت خانه ای برای یک معلم در کرمانشاه به شرح زیر است.

  • شرایط اقلیمی
  • مشارکت اجتماعی
  • انسان محور بودن
  • مقرون به صرفه بودن و قابلیت استفاده ( برای مثال چندکاربردی بودن فضاهای پروژه مانند آشپزخانه، راهروها، نشیمن و...)
  • فرهنگ و محیط بومی
  • آسایش بصری
  • سازگاری و ادغام با جامعه محلی
  • امنیت و آسایش ساکنین
  • استراتژی های معماری پایدار ( برای مثال تهویه طبیعی، نور طبیعی و ...)
  • سلامت ( سلامت جسمی و روحی)

 

انتشار

تمامی آثار در نسخه چاپی مجله ویلا و رسانه های اجتماعی دیگر انتشار پیدا خواهند کرد و همه شرکت کنندگان گواهینامه ی امضا شده توسط معماران، مشاوران و منتقدان کارگاه را دریافت خواهند کرد.

 ظرفیت

ظرفیت ثبت نام نهایی کارگاه محدود است.

پذیرفته شدگان در کارگاه از میان متقاضیان و رزومه های ارسال شده به ایمیل کارگاه در چارچوب زمانی اعلام شده و با توجه توانایی های طراحی، انگیزه، روحیه کارگروهی و هماهنگی با گروه اجرایی کارگاه انتخاب خواهند شد. 

هزینه ها

ثبت نام و شرکت در کارگاه برای رزومه های منتخب رایگان می باشد. هزینه شرکت در این کارگاه 18 میلیون ریال می باشد. 

زمانبندی کارگاه

آخرین مهلت ارسال رزومه : تا 31 تیر

تاریخ بررسی و گزینش شرکت کنندگان: 7 مرداد

تاریخ معرفی کارگاه: 15 مرداد

تاریخ برگزاری کارگاه طراحی: 15 الی 30 مرداد

طول دوره: 2 هفته تمام وقت 

مشاوران کارگاه 

خانم دکتر رعنا سقازاده ، کارشناسی ارشد معماری، دکترا، عضو انجمن معماران آمریکا، عضو LEED، استادیار و مدیر آزمایشگاه طراحی سلامت در دانشکده طراحی و تحلیل محیطی دانشگاه کرنل. محمد رضا حائری مازندرانی، معمار شهرساز و سردبیر مجله اندیشه ایرانشهر

اعضای پنل نقد و بررسی

کامران حیرتی، فیروز فیروز

برگزارکننده

فصلنامه ویلا + دفتر طراحی امیرعباس ابوطالبی

*ارسال رزومه و پورتفولیو به:   Workshop@villamagazine.ir