سخنرانی «داوران» در آیین اعلام برندگان «دومین دوره‌ی جایزه‌ویلا»

سخنرانی داوران در آیین اعلام برندگان دومین دوره‌ی جایزه‌ویلا

باحضور معماران و برگزیدگان این دوره

آیین اعلام برندگان دومین دوره‌ی جایزه‌ویلا باحضور معماران و برگزیدگان این دوره در روز شنبه، برابر با  ۱۲ اسفندماه سال ۱۴۰۲  در محل مجموعه‌ی فرهنگی «کارخانه‌ی آرگو» برگزار شد.

 

داوران این دوره از جایزه‌ویلا به صورت مجزا به سخنرنی پیرامون ابعاد مختلف این جایزه پرداختند.

«مهرداد ایروانیان»، معمار معاصر ایرانی و عضو هیئت داوران «دومین دوره‌ی جایزه‌ویلا» در سخنرانی خود در این آیین، نظرات مثبت و منفی خویش را پیرامون کمیت، کیفیت و تنوع آثار ارسال‌شده به دبیرخانه‌ی این دوره از جایزه مطرح نمود و مسائل مربوط به فرایند داوری در این دوره را بسیار روشن و جدی خواند. وی با نقل روایتی از اولین خانه‌ای که ساخته‌است به تبیین ارتباط میان ادبیات، سینما و معماری پرداخت و نظر خود درخصوص مفهوم «ویلا» در معماری را با مخاطبانش به اشتراک گذاشت.

سخنان ایشان با تولید ادبیات تازه‌ در معماری بیگانه نیست، در سخنان او «ویلا» را دارای لایه‌هایی پنهان و مستتر از ذهن پیدا می‌کنید که می‌تواند در مکان‌ها و گونه‌های دیگر معماری تجلی یابد.

 

«منوچهر سیدمرتضوی»، معمار ایرانیِ مقیم کشور آلمان و عضو هیئت داوران «دومین دوره‌ی جایزه‌ویلا» در سخنرانی خود در آیین اعلام نتایج برگزیدگان این دوره، نظرات خود را پیرامون کمیت، کیفیت و تنوع آثار ارسال‌شده به دبیرخانه‌ی جایزه مطرح نمود. وی ضمن اشاره به اینکه تعداد شرکت‌کنندگان فراتر از انتظارات دبیرخانه‌ و هیئت داوران جایزه‌ویلا بود، عنوان کرد که دقت‌نظر و زمانی که داوران صرف داوری آثار نمودند هم به‌غایت چشمگیر بود.
او در مرحله‌ی نخست داوری (داوری انفرادی)، از بین ۴۷۰ اثر ارسالی که موردتأیید دبیرخانه بودند، ۷۰ اثر را انتخاب نمود و در مرحله‌ی بعدی تعداد ۳۱ اثر را برای داوری مشترک با سایر داوران به دبیرخانه معرفی کرد که درنهایت ۱۲ اثر ساخته‌نشده در این لیست کوتاه قرار گرفت. وی بحث و تبادل نظران میان داوران در مرحله داوریِ مشترک را بسیار صریح و جدی خواند و اذعان کرد که به تفاهم رسیدن برای انتخاب آثار نهایی امری چالش‌برانگیز بود.
سیدمرتضوی، حساس‌ترین دغدغه‌ی خویش در این داوری را تعاریف و تضادهای مفهوم ویلا به‌عنوان یک مولد ادبیات تازه در معماری و پدیده‌ای پرسرعت در ساخت‌وسازهای دهه‌ی اخیر در سایت‌های طبیعی ایران دانست. او مفهوم ویلا را بدون گفت‌وگو با منظر بی‌معنی خواند و همچنین به مشکلات قانونگذاری در مسابقات و جوایز معماری در کشور ایران اشاره کرد و آن‌ها را در مقایسه با ضوابط دیگر کشورهای جهان کلی‌تر و عمومی‌تر دانست. وی در انتها به نبود صنف معماری مستقل در ایران به‌عنوان یکی از کمبودهای اصلی در شکل‌گیری بعضی از مشکلات در این حرفه اشاره کرد و لزوم ارتباط درست میان صنف معماری و سیاست‌های قانونگذاری را ضروری دانست.
سیدمرتضوی که خود در مسابقات معماری دارای موفقیت‌های بین‌المللی است، مدیریت برگزاری این دوره از جایزه‌ویلا را هم در بخش دبیرخانه و هم در بخش داوری آثار بسیار حرفه‌ای خواند.

 

«فیروز فیروز»، معمار معاصر ایرانی و عضو هیئت داوران «دومین دوره‌ی جایزه‌ویلا»، سخنان خود را در آیین اعلام برندگان این دوره با پرداختن به تعداد و کیفیت آثار ارسالی به دبیرخانه آغاز نمود. وی ضمن اشاره به معیارهای ارزیابی جایزه‌ویلا از زحمات تیم ویلا و مشارکت شرکت‌کنندگان در این رقابت قدردانی نمود.
او اظهار داشت که اشکالات معماری در قرن بیست‌و‌یکم، ضرورت توجه به زمینه و مسائل محیط زیستی را افزایش داده‌است و امروز اهمیت دادن به این مسائل فراتر از طراحی خود ویلا است. برنامه‌ها و نیازهای یک پروژه‌ی ویلایی، خواسته‌های کارفرما و زیباسازی می‌تواند به گونه‌ای رقم بخورد که ویرانگر طبیعت نباشد. فیروز با بیان این مسئله، استفاده از تجربیات گذشته را برای معاصریت ضروری دانست. شایان ذکر است که فیروز در آثار و اندیشه‌های خویش، همواره به‌دنبال روش‌های معمارانه برای همزیستی با طبیعت و بستر ساخت اثر می‌گردد.
او در انتهای این سخنرانی ضمن اثرگذار بودن رشته‌ی معماری در مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی توصیه کرد که شرکت‌کنندگان این دوره از جایزه و سرمایه‌های آینده‌ی معماری کشور، مسئله‌ی معماری و طراحی ویلا را در کنار طراحی منظر و استفاده از عناصر طبیعی در نظر بگیرند.

 

 

 

شما می‌توانید برای دنبال کردن این مبحث و تماشای سخنرانی مهرداد ایروانیان در آیین رونمایی از شماره‌ی چهاردهم مجله‌ی ویلا، ویژه‌نامه‌ی ویلاها در کشور ایتالیا که در باغ سفارت ایتالیا برپا شد، پلتفرم ویلا_تی_وی را دنبال کنید. این سخنرانی با محوریت «ویلا» در مقابل «داموس» به‌زودی منتشر خواهد شد.

 

 

 

 

دومین دوره جایزه ویلا 1402
عکس: روزبه فولادی

 

 

دومین دوره جایزه ویلا تهران 1402
عکس: روزبه فولادی

 

دومین دوره جایزه ویلا 1402
عکس: روزبه فولادی

 

دومین دوره جایزه ویلا تهران 1402
عکس: روزبه فولادی