سخنرانی سردبیر

در آیین رونمایی از شماره سیزدهم مجله ویلا - نسخه چاپی 
گفت و گو با معماران معاصر ایرانی 

29 خرداد ماه سال 1401 

 

متن کامل سخنرانی: 

به‌پیروی از سنت رویدادهای ویلایی که از زمان تأسیس مجله به آن پای‌بند بوده‌ایم، اکنون نیز آیینی رسمی و تشریفات معمول را نخواهیم داشت. این رویداد نیز مانند رویدادهای پیشین در یک فضای صمیمی و کافه‌ویلایی در حال برگزاری است تا بهانه‌ای باشد برای تجدید دیدار و فرصتی برای قدردانی و تشکر از همه‌ی همکاران و همراهان گرامی!
در این روزها جامعه‌ی حرفه‌ای ما و جامعه‌ی ایران در مرحله‌ی سخت و حساسی از تاریخ خود قرار گرفته است؛
شهرها و فضاهای شهری، محدودیت‌های فراوان و گوناگونی را برای ساکنانشان ایجاد کرده‌اند؛ ازجمله در بحث سلامت، امنیت و آزادی این محدودیت‌ها به‌چشم می‌خورد.
از مهم‌ترین این محدودیت‌ها در شهر می‌توان به آلودگی‌های تنفسی، صوتی و بصری، استرس، ناامنی و فضاهای نیمه‌جان و فرسوده‌ی شهری اشاره کرد.
شاید به‌همین‌دلیل است که مردم بیشتر از هر زمان در گذشته‌ی این سرزمین به طبیعت دست‌نخورده و چهاردیواری پناه آورده‌اند تا حداقل آزادی‌های فردی را داشته باشند.
پدیده‌ای که در زبان عامیانه‌ در ایران به‌عنوان "ویلا"، "فرهنگ ویلانشینی" و "زندگی ویلایی" متداول شده است.
این پدیده از‌یک‌طرف برای معماران معاصر ایرانی دارای اهمیت ویژه‌ای شده است تا با ارائه‌ی پاسخ‌ها و راهکارهای زمینه‌گرا، انسان‌محور و سلامت‌محور در حفظ محیط زیست و سلامت فردی و اجتماعی مردم موثر باشند.

از طرف دیگر پدیده‌ی ویلا از لحاظ آکادمیک و از زمان آغاز ترسیم‌گری در معماری همواره بستری مناسب برای گفت‌وگو در باب مکاشفات و نوآوری‌های فنی، هنری و اجرایی معماری بوده است که از این حیث نیز برای معماران معاصر ایرانی اهمیت فراوان دارد.
با این مقدمه و پس از انتشار سه شماره از مجله‌ی ویلا باعنوان ویژه‌نامه‌ی کشورهای فنلاند، نروژ و آلمان، فرآیند جمع‌آوری و ثبت نظریات معماران صاحب‌نظر و اندیشمند ایرانی درباره‌ی چیستی ویلا، پرسشگری پیرامون نقش ویلاها در عرصه‌ی آزمایشگری و آینده‌نگری در معماری و نیز پیشبرد جریان‌های مختلف معماری در ایران را به‌‌عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف خود در مجله‌ی ویلا و بادقت نظر فراوان به‌انجام رساندیم.

در اولین مجموعه از این سلسله گفت‌وگوها به ترتیب تاریخ نشست با آرش مظفری، کوروش رفیعی، رضا دانشمیر، شاهین حیدری، کامران حیرتی، تلان خسروی زاده، شروین حسینی، افشین فرزین، بابک مطلب‌نژاد، هومن بالازاده، فیروز فیروز، علی کرمانیان، دلارام بلورچی و منوچهر سیدمرتضوی به گفت‌وگو نشستم و به پشتوانه حضور این بزرگواران دفترچه اول گفت و گوها را برای معماران، دانشجویان معماری و پژوهشگران سودمند و خواندن آن را برای عموم علاقمندان به معماری توصیه می کنم.
در پایان از همه‌ی معماران عزیزی که در راستای تهیه‌ی این مجموعه‌ با ما همراه شدند و وقت ارزشمندشان را در اختیار مجله‌ی ویلا قرار دادند، قدردانی و از ایشان تقاضا می کنم تا جهت رونمایی رسمی از نسخه چاپی شماره سیزدهم مجله ویلا با عنوان گفت و گو با معماران معاصر ایرانی / دفترچه اول به این نقطه تشریف بیاورند.

 

امیرعباس ابوطالبی سردبیر و صاحب امتیاز مجله ویلا
در آیین رونمایی از شماره سیزدهم مجله ویلا - نسخه چاپی 
29 خرداد ماه سال 1401