مرکز تفسیر رومانسکی

مرکز تفسیر رومانسکی، بیانی بتنی از دوران رومانسک است که هدف استودیو معماری پرتغالی اسپیسورکرز از طراحی آن ارتباط بین اکنون و گذشته بوده است.

محل قرارگیری مرکز تفسیر رومانسکی در شهر ارتباط گسترده‌ای با میدان شهری پراکا داس پوچینهاس (Praça das Pocinhas) و کلیسای پروردگار افکار (Senhor dos Aflitos) دارد که هر دو به‌عنوان دو المان شهری مهم در بخش ویلایی لوسادای پرتو عمل می‌کنند.

این مرکز تلاش می‌کند تا با ایجاد ارتباطی پیوسته با المان‌های پیرامونش خود را به نشانی نو در میانه لوسادا تبدیل کند.

توجه به پیشینه معماری رومانسک در پرتغال معماری این ساختمان را به سمتی سوق می‌دهد تا المانی تاریخی، پیوند دهنده اکنون و گذشته رومانسکی باشد. در نگاهی عمیق‌تر، هدف، شکل‌گیری حجمی است که در عین یکپارچگی دارای تنوع باشد؛ که در این بنا خود را در قالب چند حجم با ارتفاع و ابعاد متفاوت بیان می‌کند. در واقع تنوع همان چیزی است که از معماری ساختمان‌ها به سبک رومانسک برجای مانده است.


در این مرکز هر فضای نمایشگاهی در حجمی مجزا طراحی شده است که ایده شکل ارتباط بین آن‌ها از پیاده‌راه‌های روستایی گرفته شده‌اند که به‌عنوان عنصری پیوند دهنده، سرپوشیده و در بدنه‌ی مرکزی سقفی سراسر شیشیه‌ای دارد. این فضای مرکزی شفاف امکان نفوذ نور طبیعی به داخل و رابطه‌ای پایدار میان روشنایی و تاریکی را میان فضاهای نمایشگاه میسر ساخته است.


فضای داخلی این نمایشگاه فضای داخلی ساختمان‌های دوران رومانسک یادآور می‌شود؛ نه تنها به سبب ابعادشان بلکه بخاطر شکل و فرمشان به طوریکه هر یک از سقف‌ها خوانشی نو از مدل‌های رومانسکی هستند. بنابراین می‌توان گفت که فضای داخلی این نمایشگاه بازتابی از اثری تاریخی در طول اعصار است.


مناسب ترین متریال برای ساخت این بنا سنگ بود بنابراین از بتن با ظاهر سخت و طبیعی‌اش به شکل سنگ استفاده شده است که در عین معاصر بودن تلنگری به گذشته باشد تا بتواند حال و هوای بین دوران‌ها را به خوبی خلق کند.


برگردان به قلم فرنوش بندی