به زاینده زندگی گذشتگانمان زندگی برسانیم

مجله ویلا از دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست می کند تا اقدامات لازم برای برگزاری "مسابقه معماری و شهرسازی آزاد احیا رودخانه زاینده رود" را به عمل بیاورد. 

زاینده‌رود یا "رود زندگی دهنده" بیش از 1000 سال است، از طریق شهر باستانی اصفهان در مسیر خود از کوه‌های زاگرس واقع در غرب کشور به تالاب‌های وسیع گاوخونی جنوب اصفهان جریان یافته است. اما جریان رودخانه اکنون شبیه به یک ساحل وسیع و سنگی است که خشکیده شده است. آنچه باعث شده، 11 پل نمادین شهر بی‌آب بماند، برنامه‌ریزی ضعیف و سیاست‌های پوپولیستی  است. ( نجمه بزرگمهر اکونومیکال تایمز -2014)

 

مولف:نجمه بزرگمهر
مولف:نجمه بزرگمهر

 مجله ویلا از دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست می کند تا اقدامات لازم برای برگزاری "مسابقه معماری و شهرسازی آزاد احیا رودخانه زاینده رود" را به عمل بیاورد. این مجله باور دارد که دانش مدیریت آب از دوران بسیار قدیم در سینه مردمان فلات مرکزی وجود داشته است و حتی این دانش در سطح وسیع تر در دانشگاه باستانی جندی شاپور ارائه می شده است. شاید بتوان گفت این مدیریت پایدار آب نیازمند برخورداری از حکمت هایی فراتر از دانش بوده است. این حکمت ها امروزه نیز در رگه های فکری مردمان این سرزمین قابل احیا است و فراخوانی در خور اهمیت و مرتبه آن لازم است. 

این مسابقه می تواند فراخوانی باشد به‌منظور جذب و پرورش ایده‌های ابتکاری از طرف معماران و شهرسازان و گام مهم و حیاتی برای سازمان‌دهی مجدد و احیای فضاهای سبز رودخانه‌ی زاینده‌رود. راه‌حل‌ها می توانند بعد از تبیین دقیق مشکلات مورد تایید کارشناسان در کتابچه راهنمای مسابقه،به شرح ذیل جهت دنبال کردن، بررسی و ارائه شوند: 

+  محیط زیستی مدرن، برنامه‌ریزی شهری، توسعه معماری و طراحی از قلمرو رودخانه در منطقه زاینده‌رود از پل خواجو تا سی‌وسه‌پل

+  ایجاد محیط فرهنگی، ورزشی و تفریحی

+  توسعه جامع گردشگری آب

+  ارتقاء فن‌آوری‌ها و سبک زندگی جدید با توجه به نیازمندی‌های شهر اصفهان

هدف:

+  بازسازی با رویکردهای متنوع به آب.

+  تولید فضاهای عمومی با در نظر گرفتن فصول

+  برقراری ارتباط بین منطقه کنار رودخانه و مرکز شهر

+  حفظ و تجدید سایت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی تفریحی

+  بهبود وضعیت محیط‌زیست و ایجاد سرزمین سالم‌تر

کپی رایت: Mateusz Pospiech

 

(نمونه موردی- اثر Mateusz Pospiech ) 

این پیشنهادها ازلحاظ بیولوژیکی بایستی قابلیت انجام را داشته باشند. شما نمی‌توانید رودخانه‌ای از طریق مدیریت ضعیف، آبیاری اشتباه و تغییرات آب و هوایی، جایگزین کنید. با استفاده از سیستم فریم‌های بتن مسلح و آجر خشتی ، چیزی که کمک اضافه‌ای برای ایجاد میکرو کلاسیک‌های داخلی با تنفس آجر می‌کند. مهم‌تر از همه، حوزه‌های سبز این پروژه از آبیاری قطره‌ای کارآمد مدیریت می‌شود و کل طرح از یک طرح جامع حفاظت از آب و برنامه‌ی بازیافت استفاده می‌کند.

 

کپی رایت: Mateusz Pospiech

 

هدف "تکامل" زاینده‌رود است، به‌جای ساختن دوباره‌ی آن بر روی خودش و پاک کردن از خاطرات شهروندان است. این طرح نمی‌خواهد خاطره‌ی رودخانه از ذهن شهروندان پاک شود.

 

مولف: امیر سرابندی
مولف: امیر سرابندی

 

ما درگذشته تجربیات واقعی از استفاده‌ی قدرت رودخانه در یک مسیر پایدار را تجربه کرده‌ایم. در این طراحی روح وجود دارد و اعتقاد به خود رودخانه به‌منظور ثابت کردن ذهن ارائه‌شده است.

ما می‌توانیم در قرن بیست و یکم تغییر و اختراع را ایجاد کنیم! ارزش‌های قدیمی باید دوباره ارزیابی شوند.اخلاق و زیبایی‌شناسی جدید باید اختراع شود. و مهم‌تر از همه، راه‌حل‌ها باید جدید باشند و قابلیت اجرا داشته باشند، بنابراین ما می‌توانیم، اصفهانی سالم‌تر و زیباتر بسازیم.

مأموریت خود میدانیم سیستم پارک اصفهان را بر اساس درک از چالش‌ها، دانش و فن‌آوری‌های جدید، تکمیل و تجدید کنیم همچنین توانایی بالقوه رودخانه را بهبود بخشیم. ما از چشم‌انداز یک زیرساخت تولیدی و زیست‌محیطی برای ارتقا استفاده خواهیم کرد.

برابری اجتماعی، ایجاد حیاتی اقتصادی و بازیابی هویت فرهنگی. (دکتر ایکس)

مجله ویلا چالش پیشنهاد می‌کند:

·         تجدید زیست‌محیطی

·         حقوق اجتماعی

·         اقتصاد انعطاف‌پذیر

·         هویت فرهنگی

مجله ویلا استراتژی برای "دادن زندگی" را به زاینده‌رود پیشنهاد می‌کند:

·         به زیرساخت‌های زیست‌محیطی فکر کنید.

·         در مورد زاینده‌رود هوشمند تجدیدنظر کنید.

·         چشم‌انداز را از طریق زمان پیش ببرید.

 

فرنوش دهش | ویلا نیوز