ژورنالیسم معماری در ایران

اولین دوره #کارگاه آشنایی با #ژورنالیسم_معماری در محل تحریریه #مجله_ویلا با حمایت معنوی #کمیسیون_ملی_یونسکو در ایران و با حضور 8 شرکت کننده از رشته #معماری برگزار گردید .

در این دوره شرکت کنندگان به اهمیت نقش #ثبت_اندیشه ها، #رویکردها و #ایده_های_معمارانه در قالب متون معماری جهت ساختن #موقعیت_اجتماعی #موقعیت_شغلی #موقعیت_آکادمیک بهتر حساس شده و به بررسی مدل های مختلف کارگاه های نویسندگی معماری و ژورنالیسم معماری در کشورهای مختلف از جمله هند، آفریقای جنوبی، سنگاپور و آمریکا پرداختند. 

امیرعباس ابوطالبی معمار و سردبیر ویلا هدف از برگزاری این دوره را اینگونه بیان کرد: "شرکت کنندگان در این کارگاه هیچگونه مهارتی در تقویت فرم و ساختار نوشتاری به دست نمی آورند. این کارگاه به دنبال جایگاه امروزی ژورنالیسم معماری در ایران می‌گردد و در کنار آن به اهمیت نوشتن برای معماران اشاره می‌کند ". او در ادامه افزود: "معماری معاصر ایرانی و شرایط بحرانی #نظام_معماری در ایران به ظهور ژورنالیست های مستقل و متعهد نیازمند است و برگزاری کارگاه‌های مشارکتی در  این زمینه می‌تواند شرکت کنندگان را با اتکاء به تمارین و تجارب خودشان در مسیر دستیابی به دست خط سالم، صریح و بهتر هدایت کند".   
مهشید معتمد معمار و نویسنده معماری، ضمن اشتراک تمارین و تجربیات خودش در زمینه ترجمه و نویسدنگی در حوزه معماری، ژورنالیسم معماری را فعالیتی مبتنی بر خلاقیت و پشتوانه علمی دانست. 

 #خبر_معماری #نقد_معماری #معماری_آرشیوی #مکاتبات_علمی #مکاتبات_شغلی #ساحت_ادیبانه #ترجمه #معرفی_اثر #گفتمان_معماری #ارتباطات_معماری #قانع_کردن معماران دیگر و کارفرما به‌عنوان ژانرهای مختلف ژورنالیسم معماری در ایران و جهان مورد بحث و تبادل نظر شرکت کنندگان در این کارگاه قرار گرفتند. 

عکس: مجله ویلا
عکس: مجله ویلا
عکس: مجله ویلا
عکس: مجله ویلا
عکس: مجله ویلا
عکس: مجله ویلا


برگزارکننده کارگاه: مجله ویلا
نوع کارگاه: مشارکتی – ترکیبی (حضوری و مجازی)
مراقب کارگاه: امیرعباس ابوطالبی
تعداد جلسات کارگاه: 4 جلسه دو ساعتی – مجموعاً 8 ساعت
تاریخ برگزاری جلسات: آبان ماه 1399 
اسامی (به ترتیب حروف الفبا) شرکت کنندگان دراین کارگاه :

فرنوش بندی، ملیکا تاجیک، فراز خجسته، هنگامه شمس، آناهیتا شهیم، فاطمه صادقی، مهشید معتمد، پریسا منظوری، فاطمه میری