Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

Villa J

ویلا جی

موقعیت: کمپینگ، سوئد

معمار: یوهان ساندبرگ ارکیتکتور

مصالح: آجر و چوب

تاریخ ساخت: ۱۳۹۲

معمار: یوهان ساندبرگ ارکیتکتور

عکاس: مارکوس لیندروس

توضیحات:

ویلا جی که برای یک خانواده پنج  نفره و با فضاهایی وسیع و دست و دلبازانه طراحی شده در نزدیکی کمپینگ، یک دهکده ماهیگیری در جنوب سوئد قرار دارد. خود ویلا نزدیک آب و گوشه های غرب و جنوب شرقی آن مجاور جاده اند. ضوابط برنامه ریزی محلی محدودیت­های مشخصی بر طرح اعمال کرده است از جمله اینکه فقط یک سوم مساحت طبقه همکف  ساختمان می­توانست در طبقه اول به ارتفاع مورد نیاز برسد.

آتریومی که با دیوارها و استخر از دیگر فضاها مجزا شده است داخل و بیرون ویلا را متحد می کند. در طبقه همکف اتاق والدین و فضاهای تجمعی مفصل چون باغ زمستانی، آشپزخانه و سونا در نظر گرفته شده و طبقه بالایی قلمرو کودکان است که از یک نشمین، اتاقهای خواب و حمامی قابل توجه تشکیل شده است.

در طبقه همکف تلاش شده است که گونه های مختلف اتاقها بدون حجم اضافی دیوار و در با هم تلفیق شوند. این فضاها در سکانسهایی شفاف  رو به یکدیگر گشوده شده و انتقال از یکی به دیگری نامحسوس انجام می شود. ویلا جی می تواند فضای مورد نیاز برای معاشرت یا انزوا را حتی همزمان فراهم آورد. محور های اصلی طرح یعنی خانه و باغ، هماهنگ با هم زوایایی غیر متعارف ایجاد می کنند. ترکیب بندی این طرح زیبایی­شناسی ای مابین کلاژ و بیانی جدی  ترسیم می­کند.

سازه باربر از چوب و فولاد و دال بتنی تشکیل شده است و نماها با آجر دانمارکی خاکستری روشن، چوب کاج و آلومینیوم تیره پوشیده شده اند.

معماران مرتبط: