House of Bathe

House of Bathe

House of Bathe

House of Bathe

House of Bathe

House of Bathe

House of Bathe

House of Bathe

House of Bathe

خانه‌ی آب‌تنی

موقعیت: گیلاوند، دماوند

معمار: حبیبه مجدآبادی

مصالح: بتن

تاریخ طراحی: ۱۳۹۵

مساحت ساخت: ۶۰۰m۲

معمار: حبیبه مجدآبادی

مدل‌سازی و گرافیک: سارا سلطانی، مهسا محسنی، سمن حیدری، محمد بساک

توضیحات:

ویلایی برگرفته از آرک‌تایپ خانه و ساده‌ترین الگوی خانه‌های ویلایی

 

خانه‌ی آب‌تنی یک خانه‌ی آخر هفته است که سایت آن در شمال‌شرق تهران در منطقه‌ای موسوم به “گیلاوند” واقع شده است. این پروژه بر اهمیت وجود یک استخر سر پوشیده در دل خانه تأکید داشته و همین موضوع بر روند طراحی و شکل آیکونیک بیرونی آن تأثیرگذار بوده است؛ به‌نحوی که استخر و عملکرد تفریحی آن نقش محوری در روابط داخلی و حجم خارجی دارد.
پروژه از آرک‌تایپ خانه و ساده‌ترین الگوی خانه‌های ویلایی در قسمت ورودی جنوبی آغاز می‌شود و برای ترکیب‌شدن با استخر در جبهه‌ی شمالی به تدریج تغییر فرم داده و با یک جهش ژنتیکی از الگوی ساده و آشنای خانه تغییر شکل داده و به فرمی آیکونیک تبدیل می‌شود؛ خانه‌ای که آبستن یک استخر سرپوشیده است.
در جبهه‌ی جنوبیِ محور شمالی-جنوبی، برشی عمیق در میانه‌ی خانه ایجاد شده است. این شکاف عمیق تصویر آرک‌تایپی خانه را برهم می‌زند. این محور تا عمق بخش شمالی پیش رفته و ورودی جنوبی را به محوطه‌ی آفتاب‌گرفتن در مجاورت استخر متصل می‌کند.
ارتفاع خانه از چهار طبقه در قسمت جنوبی شروع شده و با تغییر تدریجی به یک طبقه در قسمت شمالی می‌رسد. این تغییر تدریجی سقف در حجم بیرونی و در وید میانی فضای داخلی دیده شده و مفصل اتصال استخر و سایر فضاهای خانه است.
سالن نشیمن و آشپزخانه در طبقه‌ی همکف قرار داشته و به استخر دسترسی مستقیم دارند. اتاق‌خواب‌ها در طبقات بالا واقع شده‌اند. کلیه‌ی فضاها از طریق وُید میانی که مفصل ارتباطی خانه و استخر است، با یکدیگر در ارتباط بصری و فضایی قرار دارند.
نور طبیعی از یک نورگیر وسیع سقفی وارد فضای استخر می‌شود. بافت متخلخل آجری، ورود نور از ضلع شرقی را کنترل می‌کند که این بافت در نمای جنوبی به حداقل می‌رسد. بازشوهای وسیع جنوبی و شمالی، نور و منظره‌ی سالن و اتاق‌خواب‌ها را تأمین می‌کنند.

معماران مرتبط: