ویلای وارطانیان را خراب خواهند کرد!

به گزارش ویلا از ساکنین محلی روستای کلوگان، ویلای استاد هاکوپ وارطانیان که در گذشته خانه ی کدخدای ده بوده و  مدتی پیش به فروش رسیده است، توسط خریداران آن تخریب خواهد شد.

- بهار 1396-

هاكوپ وارطانيان متولد 1282 در تهران  است که تحصيلات خود را در سال 1299 با درجه ممتاز از مدرسه مختلط ارامنه به پايان رسانيد. وارطانیان از سال 1322 با ذوقی سرشار به نقاشي در كارگاه ”ماني” ودر كنار استاد ماركار قرابگيان و سوروكين (درويش) ميشا شهبازيان به فعاليت مي پردازد .او به واسطه ی عادتی همیشگی هر فرصتی را غنیمت می شمرد تا به روستاهاي اطراف رود و این مناطق زیبا و بکر را با ذوق خلاقه ی خویش و توانایی منحصر به فردش در نقاشی به ثبت برساند. از آن روزها آثار بسيار زيباي آبرنگی باقي مانده است كه می توان نمونه های گرانقدری از آنها را در مجموعه‌هاي اشخاص مختلف و یا موزه مجلس شوراي اسلامي یافت. شایان ذکر است که آثار ارزشمند دیگری از استاد هاکوپ وارطانیان در موزه كرمان نگهداري مي‌ شوند.

شهرت این استاد برجسته ی ایرانی در ساخت و ساز آبرنگ است. اما آنان که وارطانیان را می شناسند ، اذعان دارند که سياه قلم‌هاي او نيز شهرت خاصي میان اهالی فن دارند. هنر به معنای واقعی در وجود استاد ریشه دا