ویلا مُد

ویــلا، مانیفستی برای سبک زندگی ، رسانه‌ای برای جامعه
شماره 5 - تابستان 1396

ویلا در معنا (به فرانسوی و انگلیسی: Villa) به ساختمانی گفته می‌شود که در تعریف امروزه از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند و عموماً به خانه‌ا‌ی ییلاقی که دارای باغ و باغچه باشد گفته می‌شود. در گذشته ساخت ویلاها از جمهوری روم باستان شروع شد. در آن زمان ساختمان‌های ارزشمند افراد طبقه‌ی بالای اجتماع به صورت ویلا در محوطه‌ها یا باغ‌های وسیع ساخته می‌شدند که بعد از فروپاشی امپراتوری روم توسط کلیسا کاربریشان تغییرکرده و به صورت صومعه استفاده شدند. در قرون وسطی بعد از تعمیر و تغییراتی دوباره به صورت ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرارگرفته و با گذر زمان به پیام‌رسان و سفیر تفکر معماری تبدیل شدند.
با بررسی تاریخ معماری می‌توان به نقش ویلا و رسانه، در شکل‌گیری سبک معماری و تغییر شیوه‌ی زندگی جامعه اشاره کرد. در این رابطه می‌توان از “ویلا ساوا” اثر نابغه‌ی معماری جهان، “شارل ادوارد ژانره” ( لوکوربوزیه) که مانیفست و سمبلی برای بیان یک سبک می‌باشد، نام برد. در این راستا ویلاها به تریبونی برای بیان جایگاه اجتماعی و سبک زندگی تبدیل شده و فراتر از یک ساختمان موردتوجه قرارگرفتند. ویلا در این دوره در جوامع مختلف تأثیرگذاری بالایی را به نمایش گذاشت و تحت عنوان پاسخی فراتر به نیازهای جامعه، تبدیل به رسانه‌ای برای به نمایش‌ درآمدن مد و سبک زندگی گردید.
“ویلا مُد” جریانی‌ست که تأثیر معماری و مُد را در جامعه بررسی نموده و پیامدهای آن را دنبال می‌کند. در این فرایند ما برآنیم تا با برشمردن مسائل مختلف، عوامل آن را واکاوی نماییم. به عبارتی می‌توان گفت معماری، بدون مرز بوده و فصل مشترک پاسخگویی ملت‌ها به مهم‌ترین نیاز اولیه‌شان مسکن می‌باشد که فراتر از کالبد و فرم است و به عوامل رفتاری در هنجار و ناهنجاری‌ها می‌پردازد.

محمد غفاری