سخن سردبیر فصل هفتم

ويژه‌نامه‌ی آثار شركت‌كننده در كارگاه طراحي “خانه‌اي براي يك معمار” در شهر يزد

شماره 7 _ زمستان 1396

 

ويژه‌نامه‌ی آثار شركت‌كننده در كارگاه طراحي “خانه‌اي براي يك معمار” در شهر يزد را در دوره‌اي منتشر مي‌كنيم كه معماران جوان و استعدادهاي خلّاق بيش از هر زمان در جست‌وجوي جايگاه بالاتری براي ايفاي نقش حرفه‌اي خود در زمينه‌ی معماري، معماري داخلي و حتي شهرسازي هستند.
تحوّلات عصر اطلاعات و دنياي ديجيتال امكانات بسيار خوبي براي حضور پرقدرت اين استعدادها در عرصه معماري و ساخت فراهم آورده است و به‌زودي سهم قابل‌توجهي از بازار واقعي كار به آن‌ها اختصاص خواهد يافت. نسل جديد معماران ايراني با آگاهي از نیاز امروز جامعه به استفاده از كيفيت‌هاي بالاتر فضايي و اجرايي در محیط كار و زندگي، عرصه را براي رقباي سنتی‌شان تنگ خواهند كرد.
نقش واسطه‌ها در خدمات معماری  بزودی کم رنگ خواهد شد و طراحان جوان خلاق و توانا فرصت رقابت با شرکت های بزرگ را از طریق بکارگیری فناوری های مرتبط دیجیتالی می یابند. 
با توجه به معضلات مختلف اجتماعي زندگي در شهرها هم‌چون آلودگي و ترافيك، تجربه‌ها و روش‌هايي كه به مسائل اقتصادي، انرژي، فرهنگ، سلامت و نفع كارفرما اهميت مي‌دهند، متقاضيان بيشتري خواهند داشت و در اين ميان زمين‌هاي روستايي و بين‌شهري در مقياس خانه‌هاي تك‌واحدي و ويلاها فرصتهای بیشتری در اختیار نسل جوان معماری ایران قرار خواهند داد.

 

شماره 7 _ زمستان 1396