ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو ویلاهای پیش ساخته کونتیو

ویلاهای پیش ساخته کونتیو

وب سایت: https://www.kontio.com/en/

توضیحات:

تاریخچه خانه های چوبی در ایران

استفاده از سازه های چوبی قدمت باستانی در تاریخ معماری در جهان دارد. هر چند با گذشت زمان تنوع بسیار زیادی در ارائه محصولات جدید در ساختمان سازی صورت گرفت، اما چوب و سازه های چوبی همچنان نقش کلیدی خودشان را در معماری حفظ کردند و در تیپولوژی خانه های ویلایی در سرتاسر گسترش یافتند. بنابر تحقیقات مجله ویلا، این گسترش به دلیل میل ذاتی بشر مدرن به بازگشت به زمینه های زندگی انسان بدوی در کل دوران تاریخ از غارنشینی تا کنون باقی، ثابت و زنده مانده است. 

از مطالعه آثار مورخان مانند هرودوت، مورخ یونانی و زنوفون، فیلسوف و مورخ یونان باستان، می توان نتیجه گرفت که استفاده از چوب در امپراطوری هخامنشی (اولین امپراتوری فارسی ،آسیای غربی، به تاسیس کورش بزرگ، ۵۵۰ سال قبل از میلاد)، متداول و مرسوم بوده است. همچنین براساس تحقیقات بر روی بومیان شمال ایران که در قرن ها قبل از آریایی ها در ایران زندگی می کردند، مردم از چوب برای ساخت خانه خود در ۴۲۰۰ قبل از میلاد مسیح استفاده می کردند.
خانه های چوبی سنتی به جای مانده در ایران بیشتر مربوط به دوره قاجار می باشند که نمونه های متنوعی از آن ها در اقلیم های آب و هوایی گوناگون موجود است. موزه میراث روستایی گیلان در پارک جنگلی سروان رشت در استان گیلان یکی از این نمونه ها است.

ویلاهای چوبی وارداتی در ایران

با وجود اینکه تاریخچه ویلاهای چوبی وارداتی در ایران بصورت واضح مشخص نیست، اما تعداد قابل توجهی از این ویلاها در حال حاضر و در حومه شهر تهران – بخصوص مناطق سردسیر- موجود هستند. این ویلاها به منظور تامین نیازهای ایدئولوژیکی کارفرمایان مرفه و غالبا در دوره پهلوی دوم سفارش داده شده بودند. بر اساس  تحقیقات میدانی مجله ویلا، اکثر ویلاهای چوبی وارداتی دوره پهلوی دوم تا انقلاب اسلامی، ساخت کشور فنلاند هستند.

صرف نظر از بحث مرفه نشینی، انتقال تجربه و دانش سازه های چوبی به ایران مهمترین مساله ای بود که برای جامعه معماری ایران مفید می آمد که می توانست در ارتقا معدل سطح کیفی معماری چوبی در روستاهای دورافتاده ایران تاثیر بگذارد. اما این تمرین و پرورش مهارت ها و تکنیک های وابسته به آن با آغاز دوره انقلاب اسلامی ایران متوقف و ناپدید شد. در این دوره اما گروه ها و شرکت های خصوصی غیر رسمی و غیر دولتی که دارای رویکردهای حفاظت از منابع طبیعی بودند، خودشان را ملزم به احیای توسعه و آگاهی از ساختمان های چوبی نمودند. در این میان شرکت ساختمانی بوندا پس از یک دوره تحقیق جامع و تخصصی، "ویلای چوب کاج طلایی"  را از شرکت "کونتیوی فنلاند" خریداری کرد و اولین ویلای چوبی "لوگ هاووس" با کیفیت بالا را پس از چهل سال در شهرک مینوسا به بازار املاک و مستغلات ایران اجرا و به نمایش گذارد.

شرکت توسعه ساختمان بن دا (سهامی خاص) که یکی از شرکت های زیرمجموعه گروه توسعه بن دا است، یک نهاد خصوصی، پیشرو و حرفه ای در زمینه توسعه املاک و مستغلات می باشد که فعالیت ها و پروژه های خود را در راستای اهداف و شاخص های توسعه پایدار تعریف می کند.

 

 

معماران مرتبط: